День Конституції України

2020-06-24

/Files/images/2016/den-konstitucii-ukrainy-3.jpg

28 червня 1996року на засіданні V сесії Верховної Ради України ІІ скликання був ухвалений основний закон нашої держави – Конституція України, яка набула чинності в той-же день. Відтоді українці щорічно відзначають цю пам’ятну дату.

День Конституції України— єдине державне свято, закріплене в самій Конституції: «Стаття 161.День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України».

Насамперед прийняття Конституції свідчить про досягнення державою певної стабільності в суспільстві. Адже саме цей процес зумовлюється переходом суспільства від одного якісного стану до іншого, зокрема, як це відбувається в Україні – результатом зміни суспільного устрою стало формування громадянського суспільства й демократичної, соціальної, правової держави.

З історії прийняття

Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом першого Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект основного закону, проте він так і не був прийнятий.

8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти. 27 червня почався розгляд запропонованого документа в Верховній Раді.
Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійному залі всю ніч із 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту – про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні, після чого основний закон був остаточно затверджений.
Вважається, що прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність і це стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина.
Сьогодення основного законуЧинна Конституція України складається з 15 розділів. 161 стаття зібрана у 14 розділів, а XV розділ містить 16 перехідних положень. Тексту Конституції передує Преамбула.

Варто пам’ятати, яким важливим і непростим був для України процес впровадження власної конституції.
30 вересня 2010 року Конституційний Суд України скасував конституційну реформу 2004 року, повернувши чинність положень Основного Закону, схваленого парламентом 1996 року. Таким чином, Україна повернулася до президентсько-парламентської форми правління.
21 лютого 2014 року Верховна Рада України конституційною більшістю ухвалила закон про повернення і дію Конституції 2004 року.
26 червня президент України Петро Порошенко вніс до парламенту проект змін до Конституції, який передбачає децентралізацію влади в Україні та є одним із ключових пунктів його мирного плану для Донбасу.
Голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо запевнив, що у Венеціанській комісії готові вже найближчим часом розглянути проект змін до Основного Закону України, запропонований Порошенком, і надати попередні висновки.
З нагоди 21-ї річниці Конституції України в навчальних закладах Харківського району, в дитячих закладах відпочинку – таборах з денним перебуванням, проведено тематичні заходи: лекції, бесіди, виховні години, засідання «круглих столів», спортивні змагання, вікторини за темами: «Конституція України – основний закон держави», «Конституція України і права людини», «Права і сучасність», «Досягнення українського суспільства на шляху побудови демократичної, соціальної і правової держави», «Люби, шануй, оберігай наш край, що зветься – Україна!», «Чи знаєш ти свої права?», «Дітям про першу Конституцію», «Конституція України – Конвенція ООН про права дитини», «Часу ми не гаємо, права дитини вивчаємо», «Суспільство і право», «Досягнення Слобожанського краю на шляху побудови демократичної держави», «Є у на одна країна – то прекрасна Україна», спрямовані на роз’яснення значення норм Конституції України у становленні демократичної держави. Проведено тематичні виставки літератури та експозиції фото-, архівних, правових документів за темами: «Конституція України і права людини», «Конституція України: шляхи вдосконалення», «Я вивчаю Конституцію України». Проведено виставки малюнків, плакатів, стіннівок, урочисті заходи, святкові концерти за темами: «Діти мають свої права», «Майбутнє моєї України», «Мій рідний край», «Я маю право», «Моя Україна», «Щасливе дитинство», «Мої права гарантує Конституція України!», «Без калини нема України», «Найкраща у світі моя Україна, її обереги – верба і калина», «Сто чудес України», перегляд документальних фільмів «Спадщина моєї Харківщини», «Українська Незалежність».


День Конституції – не просто свято нормативного акту, а день, коли було затверджено права та свободи громадян України.Щиро вітаємо всіх із Днем Конституції! Ми пишаємося нашою країною й з гордістю відзначаємо це державне свято!

Кiлькiсть переглядiв: 552

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.